Vyhľadávanie

Ako si správne vybrať vysokotlakový čistič?

Vzhľadom na veľkú ponuku tlakových umývačiek na trhu Vám dáme pár rád pred kúpou, ako si vybrať správnu wapku.

Tlak nie je až tak dôležitý

Pri rozhodovaní sa väčšina ľudí riadi tlakom a cenou. Čistiaci výkon je daný tlakom a hlavne množstvom vody, ktorý prejde čerpadlom za jednotku času. Profi wapky Nilfisk majú v názve čistiaci účinok (druhé dvojčíslie v označení), ktorý je závislý od spomínaného tlaku a hlavne množstva vody. V praxi to znamená, že vyšší čistiaci účinok má v niektorých prípadoch tlakový čistič s menším tlakom a väčším množstvom vody.

Typ čerpadla

Vysokotlakové čerpadlá sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a prevedeniach pre jednotlivé typy čističov.

Hobby stroje
Wapky pre domáce použitie delíme podľa konštrukcie na dve základné kategórie. V prvej sú stroje s uhlíkovým motorom bez prevodovky s olejovou náplňou. Medzi výhody týchto zariadení patrí nízka cena, malá hmotnosť a malé rozmery. Nevýhodou týchto vysokotlakových umývačiek je obmedzená životnosť elektromotora, vyššia hlučnosť a hlavne to, že sa nedajú servisovať.
V druhej kategórii sú stroje s indukčným elektromotorom, prevodovkou s olejovou náplňou a s možnosťou opravy čerpadla.

Vysokotlakové čističe profi
Pravidlom je, že čím vyšší typ tlakovej umývačky, tým väčšie čerpadlo s väčším množstvom oleja v prevodovke. To však neznamená, že menšie čerpadlo má aj menší tlak. To býva častým kameňom úrazu pri výbere čističa, keď si zákazník vyberie malé čerpadlo, napríklad pre zariadenie autoumyvárky.
Okrem veľkosti čerpadla sú dôležité aj iné funkcie, ktoré ponúkajú jednotliví výrobcovia. Jedným z najčastejších porúch dochádza pri rôznych netestnostiach v tlakových častiach umývačiek, ako sú spoje, poškodené hadice a vysokotlakové pištole. Úbytok tlaku má za následok časté dotlakovanie čerpadiel, čím po dlhšom čase môže dôjsť k samotnému poškodeniu wapky.
Spoločnosť Nilfisk Alto vyvinula sytém FA - Flow Activated, čo v preklade znamená riadenie smerom prúdenia vody - nie tlakom, čím sa vyhla spomínaným príčinám častých závad.
Ďalším spúšťačom porúch je aj časté otváranie a zatváranie vysokotlakovej pištoľe (časté cvakanie), hlavne pri umývaní áut v autoumyvárňach, kde je množstvo "nechcených" vypnutí a vzápätí aj zapnutí tlakového zariadenia. Tomuto javu sme sa vyhli funkciou dobehu čerpadla, kde aj pri odstavení pištole vysokotlakový čistič vypne až po niekoľkých sekundách, pokiaľ sa v krátkom čase opäť neaktivuje pištoľ.

S ohrevom, alebo bez ohrevu ?

Pokiaľ sa pri umývaní vysokým tlakom často stretávate s mastnotou, doporučujeme Vám wapku s ohrevom vody. Pri kombinácii teplej vody nad 60°C a prípadne doporučenej chémie sa Vám dostaví skvelý výsledok pri odstránení mastnoty. Najčastejšie používané tlakové umývačky sú s naftovým ohrevom vody. Pri mobilných zariadeniach je k dispozícii aj elektrický ohrev vody. U stacionárnych vysokotlakových strojov sú naviac modely s plynovým ohrevom vody.

Najčastejšie príčiny porúch vysokotlakových čističov

Pre správne a bezporuchové používanie Vášho pomocníka myslite na pár základných rád pre dlhú životnosť tlakovej wapky.

- Používajte čistú vodu, bez mechanických nečistôt čo Vám zaručí filter namontovaný čím bližšie k wapke.
- Dbajte na to, aby nedošlo k zamrznutiu tlakového čerpadla Vášho čističa. Pozor !!! voda sa z neho vypustiť nedá,aj keď ho pustíte naprázdno.
- Pri samovoľnej aktiváciii zariadenie, čo je spôsobené netestnosťou stroja okamžite kontaktujte servis.
- Používajte len originálne príslušenstvo
- Pravidelne kontrolujte vymieňajte olej v prevodovke čerpadla - ak je to možné u Vášho modelu.
- Kontrolujte a čistite zabudované sitká a filtre.
- Pred skončením práce pri použití ohrevu vody, nechajte stroj niekoľko minút vychladiť prepnutím do studeného režimu.
- Po vypnutí stroja pomocou vypínača, vždy odtlakujte systém krátkm stlačením pištoľe.
- Nenechávajte tlakovku dlhšiu dobu v Stand-by režime, ale ju vypínajte hlavným vypínačom.
- V prípade, že spozorujete zvýšenú hlučnosť, alebo ine správanie stroja, ihneď kontaktujte servis.

Vysokotlakový čistič, umývačka, wapka na autá, dlažbu, chodníky

Vysokotlakové čističe sú účinné a efektívne čistiace umývacie zariadenia - stroje, ktoré pomocou vody a vysokého tlaku dokážu očistiť takmer čokoľvek. Vysokotlakové umývačky sú bežne nazývané wapky - podľa v minulosti známeho dominantného nemeckého výrobcu vysokotlakovej techniky Wap Alto, ktorého plnohodnotným nástupcom je dnes spoločnosť Nilfisk Alto. Tlakové čističe sú modernými a neodmysliteľnými pomocníkmi pri čistení auta, chodníkov, dlažby pri dome a v záhrade rovnako ako pri profesionálnom denno-dennom využivaní pri umývaní v priemyselných prevádzkach, firmách, halách, skladoch. Tlakové umývačky ľahko a rýchlo dokážu opláchnuť a odstrániť čerstvú aj starú zaschnutú usadenú špinu. Vďaka účinnému prúdu vody a silnému tlaku užívaťeľ šetrí svoj čas a hlavne náklady na vodu. V porovnaní s umývaním bežnou záhradnou hadicou a obyčajným prúdom vody može vysokotlakový čistič usporiť až 80% vody! Wapka na auto sa preto stala neoddeliteľnou súčasťou skoro každej garáže pri rodinnom dome, kde potrebujete umývať Váš automobil. Vysokotlaková umývačka si hravo poradí s blatom, pieskom aj štrkom v bazéne, na chodníku alebo terase. Čistota v okolí Vášho obydlia môže byť rýchlo na dosah. Vysokotlakový čistič zvládne očistiť aj fasádu domu, stavebné a záhradné náradie, záhradný nábytok. Základné delenie pre vysokotlakové čistiace stroje je hobby tlakový čistič alebo profesionálna wapka? Studenovodná tlaková umývačka alebo teplovodná vysokotlaková umývačka s ohrevom vody? V zásade platí, že kúpa vysokotlakového stroja od firmy Nilfisk je vždy tou správnou investícou a voľbou pre dlhodobú spokojnosť zákazníka a dlhú životnosť zariadenia.
Čistiace stroje Vysokotlakové čističe Priemyselné vysávače Podlahové čistiace stroje Upratovanie Zvolen VILTECH s.r.o. Zvolen Čistenie fasády